rawnego posiada osoba, która została wpisana na listę radców prawnych przez okręgową izbę. Warunkiem koniecznym do spełnienia żeby zostać radcą prawnym jest ukończenie magisterskich studiów prawniczych. Kolejnym wymaganym krokiem do zostania radcą jest odbycie specjalnej radcowskiej aplikacji, która kończy się specjalnym pisemnym egzaminem. Po zdaniu egzaminu radcowskiego dana osoba może pracować w zawodzie radcy prawnego po wpisaniu na specjalną listę. Droga do zostania radcą prawnym nie jest więc łatwa i wymaga posiadania określonych kwalifikacji. Kancelaria prawna, która jest miejscem wykonywania pracy między innymi radcy prawnego, oferuje szeroki zakres usług w ramach świadczenia pomocy prawnej klientom. Zawód radcy prawnego jest zakwalifikowany do tak zwanych wolnych zawodów zaufania publicznego.
Klasyfikacja zawodów prawniczych
Istnieje wiele zawodów i specjalizacji prawniczych, wśród których można wyróżnić profesje, takie jak adwokat, radca prawny, prokurator. Najbardziej znanym kryterium podziału zawodów prawniczych jest podział ze względu na kryterium interesu, czyli na prawników interesu publicznego, jak prokurator, oraz na prawników interesu prywatnego, jak adwokat i radca prawny. Istnieją także inne kryteria klasyfikacji zawodów prawniczych, takie jak na przykład kryterium funkcji, kryterium przedmiotu czy kryterium kultury prawnej. Każde kryterium klasyfikacji zawodów prawniczych posiada własne wytyczne. Kryterium funkcji to podział prawników ze względu na pełnioną rolę społeczną, natomiast kryterium kultury prawnej oznacza przynależność prawnika do określonej struktury. Zawód radcy prawnego, którego miejscem pracy może być kancelaria prawna, jest wydzielony ze względu na kryterium interesu, a konkretnie interesu prywatnego. Tacy prawnicy działają w sektorze prawa prywatnego, czyli mogą służyć poradami prawnymi indywidualnym klientom.
Samorząd radców prawnych
Dla każdego racy prawnego oraz aplikanta na radcę należenie do samorządu radców prawnych jest obowiązkowe. Samorząd radców prawnych jest tak zwanym samorządem zawodowym, który spełnia określone zadania. Zadaniem takiego samorządu jest zapewnianie warunków do wykonywania zadań radców prawnych, które to warunki są określone w ustawie. Ponadto samorząd radców prawnych reprezentuje radców oraz aplikantów, a także chroni ich interesy zawodowe. Innym zadaniem samorządu jest nadzorowanie należytego wykonywania obowiązków przez radców prawnych oraz przygotowanie aplikantów do właściwego wykonywania zawodu. Radca prawny, którego miejscem wykonywania pracy jest kancelaria prawna, także posiada obowiązek należenia do samorządu, gdyż jest to jeden z wymogów do wykonywania tej pracy. Istnieją dwie jednostki organizacyjne samorządu radców, a są to Krajowa Izba Radców Prawnych oraz okręgowe izby radców prawnych, których można wyróżnić dziewiętnaście w całym kraju. Okręgowe izby posiadają głównie siedziby w poszczególnych miastach Polski.